Hillary Clinton, zyrtarisht kandidate për Presidente e SHBA

Publikuar tek: bota, më 21:20 12-04-2015 Hillary Clinton, zyrtarisht kandidate për Presidente e SHBA

Hillary Klinton ka shpallur sërish kandidaturën për Presidente e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në tentativë për tu bërë Presidentja e parë femër.

Njofrimin e ka bërë një këshilltar i lartë i ish zonjës së parë për zgjedhjet presidenciale të 2016-ës. Pas shpalljes së kandidaturës, ajo pritet të vizitojë shtetet e para që votojnë si Iowa dhe New Hampshire.

Planet e Hillary Clinton janë forcimi i sigurisë ekonomike për klasën e mesme dhe zgjerimin e mundësive për klasën punëtore.

Pas lajmit të shpalljes së kandidaturës së Hillary Clinton, ish-Sekretarja e Shtetit Madeleine Albright ka thënë se "Hillary Clinton është e zgjuar, e përkushtuar dhe e vendosur”. “Ajo do të jetë një presidente e shquar”, tha Albright.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.23493099212646
array(1) { ["section"]=> string(63) "hillary-clinton-zyrtarisht-kandidate-per-presidente-e-shba-8518" }