Hiroshima, SHBA-të nuk do kërkojnë falje për bombën atomike

Publikuar tek: bota, më 19:16 10-04-2016 Hiroshima, SHBA-të nuk do kërkojnë falje për bombën atomike

Sekretari i Shtetit Amerikan, John Kerry, nuk ka në plan të kërkojë specifikisht falje për bombën atomike që SHBA-të hodhën mbi Hiroshima duke shkaktuar 140,000 të vdekur.

Kerry mbërriti ditën e djeshme në Japoni dhe ka në plan që të zhvillojë një takim me ministrat e Jashtëm nga 7 vende të ndryshme ku do të diksutohet rreth luftës në Siri dhe krizës së refugjatëve. Më pas ata do të vizitojnë memorialin e Hiroshimas ku do të vendosin lule.

Sipas një zyrtari amerikan për “Ëashington Post”, Kerry, gjatë fjalimit të tij do t’i adresohet dimensionit njerëzor por nuk do të kërkojë falje për bombat atomike të hedhura gjatë Luftës së Dytë Botërore në Hiroshima dhe Nagasaki.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.10397791862488
array(1) { ["section"]=> string(64) "hiroshima-shba-te-nuk-do-kerkojne-falje-per-bomben-atomike-37329" }