HISTORIA E PABESUESHME/ Në Shqipëri i dhanë 3 javë jetë, Artiola sot punon në vendin ku sfidoi VDEKJEN

Publikuar tek: aktualitet, më 12:12 10-08-2018 HISTORIA E PABESUESHME/ Në Shqipëri i dhanë 3 javë jetë, Artiola sot punon në vendin ku sfidoi VDEKJEN Artiola duke punuar

Një histori frymëzuese ajo e Artiolës nga Shqipëria.

Në vitin 2010, Artiola atë kohë 13-vjeçare nga Shqipëria, u dërgua ne Kärnten të Austrisë me një diagnozë të leukemisë limfatike. Mjekët në Shqipëri i dhanë tre jave jetë. Atje, u trajtua për fat me shumë sukses në Spitalin e Klagenfurtit, Austri. Sot ajo është duke studiuar mjekësinë dhe aktualisht po bën një praktikë në spital në ndihmë të pacientëve

“Është një ndjenjë shumë e mirë për të fituar përvojën time të parë praktike këtu. Sa shumë fytyra të njohura, sa kujtime të shumta”, ka thënë Artiola më 1 gusht 2018, kur ajo u pranua në praktikë e saj njëmujore në Repartin e mjekësisë për fëmijë dhe adoleshentë.

Pacientët e vegjël në pavijonin e kancerit të pediatrisë e prekin më shumë: “Nga përvoja ime personale mund ta paramendoj se si ndjehen ata. Çfarë frike dhe shpresa që kanë dhe se sa e vështirë mund të jetë ndonjëherë”. Kjo është arsyeja përse ajo ka filluar të studiojë mjekësinë. Shqiptarja 22-vjeçare, në javët e ardhshme do të njihet me proceset e një spitali nën udhëheqjen e Dr. Prim. Wilhelm Kaulfersch.

Artiola është veçanërisht e impresionuar nga neonatologjia. “Unë kurrë nuk kam parë një fëmijë të tillë të vogël”. Por, studenten e re e ka impresionuar edhe kardiologjia pediatrike, pasi asaj i interesojnë problemet e fëmijëve dhe adoleshentëve që ata i kanë me zemër . Nuk mund të prononcohet me siguri nëse ajo në të vërtetë dëshiron të bëhet një pediatre. “Psikiatria dhe neurologjia, si dhe onkologjia do të më irritonin gjithashtu. Onkologjia kryesisht për shkak se në këtë fushë ka shumë për të bërë. Hulumtimet në të gjitha fushat e terapisë së kancerit po përparojnë me shpejtësi të madhe”, vazhdon Artiola për “ORF”.

Në tre vitet e ardhshëm, ajo dëshiron të angazhohet dhe pastaj të përfundojë një trajnim të specializuar përkatës.

Nga mesi i korrikut 2010, mjekët në Shqipëri kishin diagnostikuar “leukeminë limfatike”, duke i dhënë Artiolës shpresa për jetë prej vetëm tre javësh. Sipërmarrësi austriak Robert Rogner, vajzën e mori në Austri me shpenzimet e veta dhe e financoi trajtimin mjekësor në Spitalin e Klagenfurtit.

Pas dy vitesh të trajtimit intensiv, Artiola ka mundur të dalë e shëndoshë nga spitali. Tetë vite pas diagnozës së saj, ajo sot llogaritet si e shëruar. Që atëherë, Artiola ka gjetur dy “mentorë” të tjerë të rëndësishëm në mjekun nga Villach, Bernd Mirtl dhe bashkëshorten e tij, të cilët asaj i kanë ofruar mbështetje të përkohshme qysh atëherë dhe duke e ndihmuar atë për t`i financuar studimet e saj.

Burimi i lajmit: albinfo.ch.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024779081344604
array(1) { ["section"]=> string(107) "historia-e-pabesueshme-ne-shqiperi-i-dhane-3-jave-jete-artiola-sot-punon-ne-vendin-ku-sfidoi-vdekjen-130702" }