Hungaria bëhet e “kuqe”, Ferrari kthehet fuqishëm me fitore të dyfishtë

Publikuar tek: sport, më 16:30 30-07-2017 Hungaria bëhet e “kuqe”, Ferrari kthehet fuqishëm me fitore të dyfishtë

Çmimi i madh i Hungarisë ditën e sotme u dominua nga Ferrari që arriti të marrë dy vendet e para ma Vettel dhe Raikkonen.

Kështu “kokë kuqja”, largohet me pikët maksimale nga ky circuit, duke hedhur një hap të sigurt drejt titullit kampion. Vettel dhe Raikkonen zhvilluan një garë perfekte dhe pas shumë vështirësive arritën që në vijën e finishit në përfundim të 70 xhirove të kalonin njëri pas tjetrit.

Pas tyre në podium u ngjit edhe Valeri Bottas, i Meclaren në kthesën e fundit arriti të parakalonte shokun e tij të skuadrës Hampilton, i cili pas kësaj gare i largohet shumë titullit kampion.

Fitorja e dy pilotëve të Ferrarit më së shumti erdhi falë strategjisë së skuderisë italiane, e cila bëri që dy pilotët të  shkëputën që në fillim të garës dhe të ruajnë dy vendet e para përgjatë gjithë garës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kukësi zyrtarizon trajnerin e ri, Milinkoviç zë “fronin” e Ernest Gjokës
A do rikthehet Taulant Xhaka në kombëtare me Panuçin trajner? »
Article Logic
Execution time: 0.019779920578003
array(1) { ["section"]=> string(74) "hungaria-behet-e-kuqe-ferrari-kthehet-fuqishem-me-fitore-te-dyfishte-87815" }