Ikën kriza, rimëkëmbet Euro

Publikuar tek: ekonomi, më 14:10 18-08-2016 Ikën kriza, rimëkëmbet Euro

Pas shumë ditësh rënie, euro ka arritur të rimëkëmbet edhe pse jo në nivelet e mëparshme.

Sipas kursit të këmbimit valutor të Bankës së Shqipërisë, një euro është këmbyer me 136.57 lekë duke u rritur me 0.32 lekë. Kjo është rritja më e lartë e muajit.

Efektet sezonale duket se po shkojnë drejt fundit dhe monedha e përbashkët po ndikohet nga forcimi i saj në bursat ndërkombëtare.

Dy janë faktorët kryesor të zhvlerësimit të monedhës euro, faktori sezonal dhe ai ndërkombëtar.

Sipas kursit zyrtar të Bankes Qendrore, të enjten leku shfaqet në pozita të zhvlerësuara, pasi ka humbur pikë pothuajse në këmbim me të gjitha valutat e huaja. 

banka_e_shqiperise_kursi_i_kembimit_valutor.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014615058898926
array(1) { ["section"]=> string(32) "iken-kriza-rimekembet-euro-50119" }