“Iliria e Jugut dhe Epiri në Antikitet”, çelet simpoziumi në Muzeun Kombëtar

Publikuar tek: kulture-art, më 14:53 19-05-2015 “Iliria e Jugut dhe Epiri në Antikitet”, çelet simpoziumi në Muzeun Kombëtar

Muzeu Historik Kombëtar do të mirëpresë ditën e nesërme një event të rëndësishëm ndërkombëtar me temë “Iliria e Jugut dhe Epiri në Antikitet”.

Ky simpozium mbledh së bashku 150 arkeologë dhe studiues të njohur nga e gjithë bota dhe vjen si bashkëpunim i Universitetit të Lionit, në Francë me Laboratorin francez HISOMA (Historia dhe Burimet e Botëve Antike), Qendrën e Studimeve Albanologjike, Institutin e Arkeologjisë, Muzeun Historik Kombëtar  dhe Ambasadën Franceze në Tiranë.

Nga data 20 deri në23 Maj në harkun kohor 08.00-18.00 simpoziumi do të jetë i hapur gjatë kumtesave shkencore të studiuesve me të njohur rreth prehistorisë, periudhave helenistike dhe romake, dhe mesjetës në trojet shqiptare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sapo, Elhaida Dani shpërthyese në provën e fundit ! Ja performanca para publikut
Sondazhi pak orë para gjysmëfinales: Elhaida Dani kryeson me 10 mijë e 324 vota »
Article Logic
Execution time: 0.021001100540161
array(1) { ["section"]=> string(79) "iliria-e-jugut-dhe-epiri-ne-antikitet-celet-simpoziumi-ne-muzeun-kombetar-11503" }