Indianët nacionalistë ngrihen kundër myslimanëve në vend

Publikuar tek: bota, më 09:02 06-10-2015 Indianët nacionalistë ngrihen kundër myslimanëve në vend Protesta anti-myslimane në Indi

Myslimanët e indisë janë të shqetësuar për rritjen e urrejtjes dhe refuzimit që iu bëhet çdo ditë e më shumë në Indi.

Tashmë u bë një vit që prej zgjedhjes së kryeministrit të ri Narendra Modi ndërsa vrasja e liderit 50 vjeçar mysliman në Indi, Mohammad Akhlaq për shkak se konsumoi mish lope, ka ngjallur frikën se tensionet fetare në vend janë drejt rritjes.

Për indianët lopa është kafshë e shenjtë. Që prej vrasjes së liderit mysliman, në vend janë zhvilluar protesta të shumta nga udhëheqës të hinduve ndërsa bëjnë thirrje për vendosjen e ligjeve më të forta kundër konsumimit të mishit të lopës. Grupimet hindu kanë zhvilluar mbi 20 protesta në 2 muajt e fundit ku kërkojnë nga qeveria të merren masa për myslimanët në vend. Ata i kanë bërë thirrje popullsisë të braktisë Islamin dhe të kthehet në besimin Hindu.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031193971633911
array(1) { ["section"]=> string(62) "indianet-nacionaliste-ngrihen-kunder-myslimaneve-ne-vend-22437" }