Ismail Kadare nderohet nga Kongresi amerikan

Publikuar tek: kulture-art, më 07:33 21-05-2015 Ismail Kadare nderohet nga Kongresi amerikan

Flamuri amerikan  është valëvitur në nder të shkrimtarit të madh Ismali Kadare  në ndërtesën e Kapitolit, në Uashington.Ky ritual zakonisht u rezervohet personaliteteve amerikane, por edhe atyre të huaja.

Ky gjest simbolik u bë i mundur nga ligjvënësi amerikan Eliot Engel, i cili është prej një çerekshekulli një nga mbështetësit më të vendosur të shqiptarëve në Kongres. Zoti Engel vlerësoi veprën e Kadaresë, për universalitetin dhe mesazhin e rëndësishëm që jep, përmes miteve dhe figurave letrare.

 

Autor i rreth 40 veprave letrare, të shkruara në një peridhë rreth 60 vjeçare, Ismail Kadare është shkrimtari shqiptar më i njohur në botë, veprat e tij janë përkthyer në mbi 30 gjuhë të botës.

 

Në ceremoninë e zhvilluar në një nga sallat e Kongresit amerikan, zoti Engel ja dorëzoi flamurin e valëvitur për nder të Kadaresë, me një dedikim të posaçëm për të, Vehbi Bajramit, botuesit të gazetës “Illyria” në Nju Jork, i cili ishte edhe nismëtari i idesë për të nderuar shkrimtarin, shkruan VOA.

 

Rituali i ngritjes së flamurit amerikan mbi ndërtesën e Kapitolit është një traditë e filluar nga Kongresi amerikan 78 vjet më parë, për të nderuar ngjarje historike dhe individë të shquar, së fundi, mes tyre, shkrimtari shqiptar Ismail Kadare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nga Elhaida Dani te Anjeza Shahini, në mes një Shqipëri që shpreson fitoren (VIDEOT)
Elhaida performon e 26-ta në finalen e Eurovision »
Article Logic
Execution time: 0.022835969924927
array(1) { ["section"]=> string(50) "ismail-kadare-nderohet-nga-kongresi-amerikan-11626" }