Ismail Kadare nominohet për çmimin ‘Man Booker’

Publikuar tek: kulture-art, më 16:28 17-03-2017 Ismail Kadare nominohet për çmimin ‘Man Booker’

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare është nominuar sërish për çmimin 'Man Booker International' me veprën “ Kamarja e turpit”.

Në  garë për këtë çmim janë edhe autorët Amos Oz, Mathias Enard, Samanta Schëeblin, Ëioletta Greg, Roy Jacobsen etj. “Kamarja e turpit” është një roman satirik për diktatorin. Ngjarjet janë të vendosura në kryeqytetin shqiptar në mes të viteve 1974-1976, dhe është pjesë e trilogjisë së Kadaresë, të veprave politike që kanë për bazë ngjarjet e shekullit 19-të. 
Kadare është fitues i këtij çmimi në vitin 2005, kur çmimi 'Man Booker' nga çmim i fokusuar te letërsia angleze mori dimension ndërkombëtar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dy ditë pas zjarrit në Bibliotekën Kombëtare reagon ministrja e Kulturës: “Tani le t’i vëmë disa pika mbi i”
Njeriu i “Vajzës së Valëve” ende gjallë e në jetë, spektakël dhe lot nga Himara (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.0044338703155518
array(1) { ["section"]=> string(51) "ismail-kadare-nominohet-per-cmimin-man-booker-72268" }