Ja 9 shenjat që tregojnë se jeni më të zgjuar se mesatarja

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 21:30 25-02-2015 Ja 9 shenjat që tregojnë se jeni më të zgjuar se mesatarja

Shkencëtarët kanë dekada që i studiojnë këto lidhje dhe kërkimet kanë treguar se çdo gjë, që nga qumështi i gjirit e deri te beli i hollë mund të ndikojë në inteligjencën tuaj. Ja 9 shenjat që tregojnë se jeni më të zgjuar se mestarja:

1. Nuk jeni duhanpirës

Një studim Izraelit i 2010 tregoi se nga 20 mijë djem të rinj që morën pjesë në studim, duhanpirësit kishin koefiçentin e inteligjencës 94 dhe jo-duhanpirësit 101.

2. Keni marë leksione muzike

Muzika ndihmon mendjen e fëmijëve. Studimet tregojnë se marja e leksioneve muzikore në moshën 4 deri në 6 vjeçare, rrit inteligjencën verbale.

3. Je fëmija më i madh

Jo për shkaqe gjenetike, por një raport i publikuar në “ËJS” tregon se ka një rritje të vogël të inteligjencës.

4. Jeni të dobët

Studimi francez sugjeron se sa më të dobët të jeni, po aq më të zgjuar jeni. Tru i shëndoshë në trup atletik.

5. Keni një mace

Sipas studimit të 2015-ës, ata që mbajnë qen janë më social por ata që mbajnë mace, janë më të zgjuar.

6. Jeni ushqyer me gji

Më shumë se 3 mijë fëmijë në Britaninë e Madhe të cilët ishin ushqyer me gji, treguan më pas shkallë më të lartë inteligjence.

7. Keni përdorur drogë rekreative

Sipas studimit, u gjet një lidhje midis inteligjencës së lartë dhe përdorimit të drogës te rreth 6 mije përsona.

8. Jeni mëngjarash

Shumë filozofë, piktorë e shkencëtarë me famë botërore kanë qënë mëngjarashë por kryesisht në arkitekturë dhe muzikë.

9. Jeni të gjatë

Si mëngjarashët, edhe të qënit të gjatë është debatuar shumë në lidhje me të qënit më i zgjuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069448947906494
array(1) { ["section"]=> string(62) "ja-9-shenjat-qe-tregojne-se-jeni-me-te-zgjuar-se-mestarja-4441" }