Ja çfarë ju dëmton më tepër shikimin…

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 13:47 24-06-2016 Ja çfarë ju dëmton më tepër shikimin…

Thuajse çdo ditë ne bëjmë veprime të cilat mund të dëmtojnë shikimin ndaj është mirë t’i shmangim sa të mundemi.

Përqendrimi i tepruar në celular

Përqendrimi dhe përdorimi i tepruar i celularit tuaj dëmton sytë dhe i bën ata më të dobët dhe delikat ndaj dëmtimeve. ­

Shikimi i televizorit gjatë natës

Në fakt të shikoni në çdo lloj ekrani gjatë natës, në errësirë, përfshi këtu celularët, kompjuterët, e­reader­at, është e dëmshme për ju. Niveli i dritës ndryshon dhe sytë tuaj duhet të sforcohen për tu përqendruar. Përqendrimi i tepërt bën që ato të dëmtohen. ­

Flini me lentet vënë

Sado të lodhur të jeni mos flini me lente. Jo vetëm që rrezikoni të infektoni sytë tuaj, por edhe i dëmtoni ato në mënyrë të vazhdueshme. ­Fërkimi i syve Nëse ju fërkoni sytë tuaj pa e ditur mund t’i dëmtoni ata.

Fërkimi i fortë i syve, mund të këpusë venat e gjakut, që ndodhen pas tyre. ­

Ushqimi jo i shëndetshëm

Mundohuni të konsumoni ushqime që i bëjnë mirë syve dhe forcojnë shikimin. ­

Teprimi me grim

Grimi i tepruar e sidomos në zonën e syve është gjithmonë i dëmshëm. ­

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020095109939575
array(1) { ["section"]=> string(42) "ja-cfare-ju-demton-me-teper-shikimin-44480" }