Ja kush është teknika më e mirë për të luftuar ankthin sipas Kendall Jenner

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 15:47 17-02-2017 Ja kush është teknika më e mirë për të luftuar ankthin sipas Kendall Jenner

Jeta e Kendall Jenner është e mbushur me poza dhe foto për revistën prestigjioze Vogue, shfaqjet në tapetin e kuq dhe udhëtimet në vendet tropikale, por, jashtë shfaqjes ekstravagante dhe mahnitëse në kamera,  modeles i është dashur të përballet me ankthin, një problem i shëndetit mendor që prek me miliona njerëz në të gjithë botën.

“Ankthi ka qenë një pengesë e madhe për mua vitin e kaluar, por fatmirësisht kam mësuar si ta përballoj” tregon modelja 21-vjeçare. Teknika që ajo përdor për të luftuar ankthin quhet ndryshe teknika e frymëmarrjes 4-7-8.

Kjo teknikë, e realizuar nga dr. Andrew Weil,  profesor tek Universiteti i Harvardit, është provuar shkencërisht se mund të lehtësojë ankthin shkruan ‘Self’.

Dr. Weill pohon se frymëmarrja 4-7-8 mund të ndihmojë njerëzit të bien në gjumë për vetëm 60 sekonda, duke vepruar si një “qetësues natyral për sistemin nervor”, që redukton stresin dhe tensionin në trup.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033567905426025
array(1) { ["section"]=> string(81) "ja-kush-eshte-teknika-me-e-mire-per-te-luftuar-ankthin-sipas-kendall-jenner-69057" }