Ja si duket i gjithë universi në një imazh të vetëm

Publikuar tek: bota, më 10:09 31-12-2015 Ja si duket i gjithë universi në një imazh të vetëm

Universi është aq i gjerë sa që është e pamundur të mendosh se si mund të duket në një fushëpamje.

Por muzikanti Pablo Carlos Budassi arriti ta paraqesë atë duke kombinuar hartat logaritmike të universit nga Nasa. Ai krijoi imazhin e mëposhtëm që tregon të gjithë universin në një disk.

Dielli ynë dhe sistemi diellor janë në qendër të imazhit, e ndjekur nga unaza e jashtme e galaktikës tonë, Rruga e Qumështit. Më pas vjen unaza me galaktikat e tjera të afërta si Andromeda dhe pjesa tjetër e rrjetit kozmik të mbetur nga shpërthimi i Big Bang-ut, dhe në fund një unazë plazme e krijuar nga shpërthimi i madh.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.11617493629456
array(1) { ["section"]=> string(57) "ja-si-duket-i-gjithe-universi-ne-nje-imazh-te-vetem-28916" }