Juria e EUROVIZION-it merr vendimin e PAPRITUR, anulon VOTAT këtij shteti dhe korrigjon REZULTATIN final

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 20:01 22-05-2019 Juria e EUROVIZION-it merr vendimin e PAPRITUR, anulon VOTAT këtij shteti dhe korrigjon REZULTATIN final

Katër ditë më parë u mbajt nata finale e Eurovizion në Tel Aviv të Izraelit, ku fitues u shpall shteti i Holandës.

Në fillim u prezantuan këngët finaliste, më pas u dhanë pikët nga çdo shtet pjesëmarrës, të cilat ishin të vendosura nga juria përkatëse.

Mirëpo, mesa duket juria e njërit prej shteteve, Bjellorusisë e ka kontesuar votimin, pasi rezultati i pikëve të saj nuk ishte i duhur.

Stafi i Eurovizion është shprehur se e gjitha ka ndodhur për shkak të një gabimi njerëzor dhe është përdorur një rezultat i përmbledhur i gabuar.

Pikët janë llogaritur edhe njëherë, por nuk ka pasur ndonjë ndikim në llogaritjen e tyre që rrjedhin nga televotimi në 41 vendet pjesëmarrëse. Ftuesi i përgjithshëm dhe Top 4 këngët e Contest mbeten të pandryshuara.

Kujtojmë që Shqipëria, e përfaqësuar nga këngëtarja Jonida Maliqi u rendit në vendin e 18-të me ‘Ktheju Tokës’.

PIKËT E KORRIGJUARA:

Netherlands (498 points)

Italy (472 points)

Russia (370 points)

Switzerland (364 points)

Sweden (334 points)

Norway (331 points)

North Macedonia (305 points)

Azerbaijan (302 points)

Australia (284 points)

Iceland (232 points)

Czech Republic (157 points)

Denmark (120 points)

Cyprus (109 points)

Malta (107 points)

Slovenia (105 points)

France (105 points)

Albania (90 points)

Serbia (89 points)

San Marino (77 points)

Estonia (76 points)

Greece (74 points)

Spain (54 points)

Israel (35 points)

Belarus (31 points)

Germany (24 points)

United Kingdom (11 points)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022116899490356
array(1) { ["section"]=> string(110) "juria-e-eurovizion-it-merr-vendimin-e-papritur-anulon-votat-ketij-shteti-dhe-korrigjon-rezultatin-final-165327" }