“Kapedani” me dy gishtat e Xha Sulos rikthehet sërish në skenë, ish-drejtori i aluizmit përjeton emocione të forta

Publikuar tek: fcb-bomb, më 19:04 19-06-2017 “Kapedani” me dy gishtat e Xha Sulos rikthehet sërish në skenë, ish-drejtori i aluizmit përjeton emocione të forta

Artan Lame ish-drejtori i aluizmit na ka rikujtuar të gjithëve një nga filmat më të bukur të kinematografisë shqipëtare “Kapedanin” me aktorin epik “Xha Sulo”., luajtir nga Albert Verria.

Lame ka qenë ditën e djeshme në përurimin e rikonstruksionit të Teatrit në Korëë në shfaqjen  e “Liqenit të Mjelmave” ku  thotë se e përjetoi me emocion atë skenë.

 POSTIMI I ARTAN LAME:

DJE NE KORCE

Ju kujtohet ajo skena e Kapedanit ku Albert Verria sheh i tmerruar skenat e baletit midis gishtave me te cilet perpiqej te mbulonte syte?

E perjetova serisht me emocion ate skene dje ne Korce, ne shfaqjen e "Liqenit te mjellmave". Na kishte ftuar Nikoja ne perurimin e rikonstruksionit te Teatrit, ku kishin zgjedhur "Liqenin ...", ashtu sikunder ne vitin 1971, ne Teatrin e Operas Kapedanin e cuan te shihte po ate, Liqenin e Cajkovskit.

"Ne Belbedere ne Vjene / sikur pashe Skenderbene" shkruante qemoti Naimi i Frasherit i emocionuar perpara armeve te Heroit.
"Dje ne Korce atje ku vame / sikur pashe Kapedane" shkruaj une me te njejtin emocion, ndersa shihja te me perseritej e gjalle e gjithe ngjyra para syve skena e dikurshme e Kapedanit, tani ne Teatrin fringo te Korces.
Faleminderit Niko dhe suksese Thiatros se Korces!
A.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075290203094482
array(1) { ["section"]=> string(117) "kapedani-me-dy-gishtat-e-xha-sulos-rikthehet-serish-ne-skene-ish-drejtori-i-aluizmit-perjeton-emocione-te-forta-83052" }