Kjo lloj buke tradicionale mund të merret në mbrojtje nga UNESKO

Publikuar tek: bota, më 20:02 13-01-2018 Kjo lloj buke tradicionale mund të merret në mbrojtje nga UNESKO

Mund të tingëllojë pak e çuditshme, por UNESKO mund të marrë nën mbrojtje llojin e bukës “bageta”.

Për këtë specialitet të bukës, e njohur gjerësisht si buka franceze do t’i kërkohet UNESKO që ta marrë në mbrojtje si pasuri botërore.

Lajmi është bërë i ditur nga presidenti i Francës, Emannuel Macron, i cili u shpreh se do të nisë një kërkesë zyrtare në drejtim të UNESKO.

“Bagetën e ka zili e gjithë bota”, u shpreh Macron, raporton BBC.

Kjo kërkesë fillimisht u hartua nga një gurp furrëtarësh farncezë që cilët i kërkuan ndihmë edhe presidentit Macron.

Mënyra e përgatitjes së bukës “Bageta” ndër shekuj ka mbetur tradicionale dhe për të duhen katër përberës: miell i bardhë, ujë, maja dhe kripë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'KURORA TË THYEN QAFËN', befason Mbretëresha e Anglisë (VIDEO)
Vendim historik në Arabi, për herë të parë gratë lejohen të shkojnë në stadium »
Article Logic
Execution time: 0.010298013687134
array(1) { ["section"]=> string(71) "kjo-lloj-buke-tradicionale-mund-te-merret-ne-mbrojtje-nga-unesko-106468" }