Konsumoni ushqim Fast Food-i? Ja sëmundja e rrezikshme nga e cila rrezikoheni

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 07:56 27-08-2016 Konsumoni ushqim Fast Food-i? Ja sëmundja e rrezikshme nga e cila rrezikoheni

Një studim i ri ka arritur në përfundimin se një program ushqimor perëndimor, me ëmbëlsira dhe me ushqime të shpejta, mund të rrisë rrezikun për tu prekur nga sëmundja e Alzheimer’it.

Sipas këtij studimi amerikanët janë më të rrezikuar se të gjitha shtetet e tjera të botës që të preken nga sëmundja e trurit.

Ky shtet për vite të tëra ka numrin më të madh të personave të sëmurë me Alzheimer.

Kjo për shkak të mënyrës se si ata ushqehen. fast fond  rrit nivelin e kolesterolit, gjë që e ndihmon Alzheimer’in të zhvillohet për shkak se proteinat e influencuara nga kolesteroli, e bllokojnë trurin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033504962921143
array(1) { ["section"]=> string(82) "konsumoni-ushqim-fast-food-i-ja-semundja-e-rrezikshme-nga-e-cila-rrezikoheni-51001" }