Koreja e Veriut, gati të ndalojë armët bërthamore

Publikuar tek: ekonomi, më 17:03 06-03-2018 Koreja e Veriut, gati të ndalojë armët bërthamore

Koreja e Jugut është shprehur e gatshme për bashkëbisedime me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të ndaluar armët bërthamore.

Udhërheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka rënë dakort gjatë një takimi të ditës së martë me Korenë e Jugut, që të heqë dorë nga testimi i armëve bërthamore dhe raketave, duke menduar në organizimin e një dialogu paqësor.

Shefi i sigurimit kombëtar Seul Chung Eui-yong tha për CNN, se lideri i Koresë së Jugut ishte shprehur i gatshëm për një dialog të hapur për të diskutuar çështjen e normalizimin e marrëdhënieve mes Koresë së Veriut dhe SHBA.

Gjithashtu mësohet se edhe administrata e Trump është e gatshme të hapë negociatat mes dy vendeve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071759223937988
array(1) { ["section"]=> string(55) "koreja-e-veriut-gati-te-ndaloje-armet-berthamore-112384" }