Kosova dhe Shqipëria e fusin në kalenda kalendarin e bashkëpunimit kulturor

Publikuar tek: aktualitet, më 23:41 13-03-2018 Kosova dhe Shqipëria e fusin në kalenda kalendarin e bashkëpunimit kulturor

Kosova dhe Shqipëria kanë pezulluar aktivitetet kulturore që janë paraparë të mbahen në Kalendarin e përbashkët kulturor kombëtar. Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, ka deklaruar se meqë kanë munguar iniciativat e përbashkëta, kalendari ka nevojë për rifreskim.

Drejtori i Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet Brahimaj, thotë se në vazhdimësi nga Tirana zyrtare kanë munguar ftesat që kjo iniciativë të zhvillohet, raporton KTV.

Pezullimi i aktiviteteve në kalendarin e përbashkët kulturor, për drejtorin e Filarmonisë, Baki Jashari, vjen si pasojë e mos projektimit të saktë të shpenzimeve që institucionet kulturore i bëjnë gjatë paraqitjeve të tyre në këtë kalendar të Tiranës dhe Prishtinës. Kalendari i përbashkët kulturor në mes Shqipërisë dhe Kosovës kishte për qëllim heqjen e barrierave kulturore ndërmjet artdashësve shqiptarë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Helmoi vjehrrën dhe u rrëfye te hoxha: “Më faltë Allahu”. Ja si u zbulua krimi pas një viti
Ushqimin e duhur zgjidheni në bazë të ngjyrës »
Article Logic
Execution time: 0.021361112594604
array(1) { ["section"]=> string(82) "kosova-dhe-shqiperia-e-fusin-ne-kalenda-kalendarin-e-bashkepunimit-kulturor-113180" }