Kotzias siguron Daçiç: Greqia NUK do të njohë Kosovën, s’ka përfaqësim diplomatik

Publikuar tek: rajon, më 15:10 11-04-2018 Kotzias siguron Daçiç: Greqia NUK do të njohë Kosovën, s’ka përfaqësim diplomatik Niko Kotzias

Ministri i Jashtëm grek Niko Kotzias ka nisur turneun e tij ballkanik, dhe së fundmi ndodhet në Serbi.

Gjatë vizitës së tij në Beograd, tha se zyra tregtare e Kosovës në Athinë nuk është përfaqësi diplomatike. Sipas Kotzias do zbatohet marrëveshja e vitit 2014, sipas së cilës është rënë dakord të hapet zyra tregtare e Kosovës.

“Zyra tregtare në Athinë, kur të hapet, nuk do të jetë përfaqësim diplomatik i Kosovës. Kjo nuk është rënë dakord dhe nuk është paraparë. Marrëveshjet duhet të zbatohen nga të dyja palët. Qëndrimi i Athinës për Kosovën nuk ndryshon”- është shprehur para gazetarëve shefi i diplomacisë greke Kotzias.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Behgjet Pacolli jep lajmin e mirë: Ja ç’do ndodhë me Ballist Morinën
»
Article Logic
Execution time: 0.016819000244141
array(1) { ["section"]=> string(86) "kotzias-siguron-dacic-greqia-nuk-do-te-njohe-kosoven-s-ka-perfaqesim-diplomatik-116510" }