Kryeministri Italian Matteo Renzi: Dikur Italianët flisnin për Shqiptarët me tone raciste, sot luajmë futboll së bashku

Publikuar tek: politike, më 12:22 19-03-2016 Kryeministri Italian Matteo Renzi: Dikur Italianët flisnin për Shqiptarët me tone raciste, sot luajmë futboll së bashku

Gjatë fjalës së tij kryeministri Italian Matteo Renzi ka përshëndetur madhënien mes dy vendeve dhe e ka përkufizuar atë si historike.

“Shqipëria dhe Italia kanë një mardhënie historike sëbashku,ne kemi mjaft vlera që na bashkojnë. 

Kur unë shkoja në universitet dëgjoja histori të refugjatëve flitej me tone raciste, por sot ne luajme futboll së bashku, ndonjëherë ju luani më mirë. Si shtet kandidat në BE, Italia është e bindur që kjo duhet të realizohet sa më shpejt integrimi I Shqipërisë.

Të investojmë në politikë dhe vlerat që na bashkojnë. Sot ne jemi të dashuruar sot me Italinë, sepse kemi arritur mjaft, ne duhet  të shohim drejt të ardhmes me guxim” përfundon Renci.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Meta flet para Ramës në kongres: Kur e majta është e bashkuar në Shqipëri, fiton bindshëm
Rama thotë vetëm dy fjali për pozicionin e tij si kryetar, derdh një lumë epitetesh ( Çfarë thotë për Ruçin, Nanon, Doklen, Majkon, Daden, Metën, Gjinushin, Ngjelën) »
Article Logic
Execution time: 0.012727022171021
array(1) { ["section"]=> string(123) "kryeministri-italian-matteo-renzi-dikur-italianet-flisnin-per-shqiptaret-me-tone-raciste-sot-luajme-futboll-se-bashku-35502" }