Kuba akuzon SHBA-të për “gjëra ilegale”

Publikuar tek: bota, më 21:18 12-05-2015 Kuba akuzon SHBA-të për “gjëra ilegale”

Lideri i Kubës ka akuzuar SHBA-të për “stërvitje ilegale” të disidentëve brenda residencës diplomatike në Havana.

Duke folur gjatë pritjes së presidentit francez në Kubë, Raul Castro tha se, misioni diplomatik amerikan po inkurajon disidentët dhe po trajnon gazetarët.

 “Ajo që u kam thënë (amerikanëve), konkretisht presidentit, është shqetësimi im se ata vazhdojnë të bëjnë gjëra ilegale. Për shembull, duke trajnuar gazetarë të pavarur”, ka deklauar Castro, sipas “Reuters”.

Kuba dhe SHBA po përpiqen të normalizojnë marrëdhëniet e tyre pas 50 vitesh. Në prill, Barack Obama bëri të ditur vendimin për të hequr Kubën në lista e vendeve terroriste. Për këtë Kongresi amerikan do të vendosi më 29 maj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027820110321045
array(1) { ["section"]=> string(43) "kuba-akuzon-shba-te-per-gjera-ilegale-11000" }