Kukan jep LAJMIN E MADH për Shqipërinë, ja kur do hapen negociatat

Publikuar tek: aktualitet, më 17:30 16-04-2018 Kukan jep LAJMIN E MADH për Shqipërinë, ja kur do hapen negociatat Kukan

Shqipëria pritet të marrë rekomandimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE. Për këtë ka reaguar dhe Eduard Kukan.

Kukan, anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian dhe kryetar i Komisionit për bashkëpunim me vendet e Ballkanit Perëndimor, tha se ai beson se Shqipëria dhe Maqedonia kanë bërë progres të konsiderueshëm në rrugën drejt BE-së. Dy vendet do të marrin rekomandime për hapjen e negociatave të pranimit në BE në datën 17 prill.

Sipas Kukanit, Komisioni Evropian vlerëson punën e administratës publike, reformën gjyqësore, luftën kundër korrupsionit dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Në fillim të këtij viti, Jean-Claude Juncker tha se nëse Shqipëria e mban këtë ritëm në rrugën e reformave, Komisioni do të japë anëtarësimin në Bashkimin Evropian për periudhën e parë gjashtëmujore të vitit 2018. "Dhe do të bëhet që kjo do të ndodhë", tha Kukan tek Deutsche Welle.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Si të zhdukësh EKZORCIZMIN...nëpërmjet celularit. KARDINALI shqiptar tërheq vëmendjen e pjesëmarrësve
DEMOSTRATA E POLIÇANIT që “hoqi” imunitetin e Ilir METËS, ish-ministri i Berishës përplaset me ushtarakun: Helikopterët mbi popullatën i çuam… »
Article Logic
Execution time: 0.033756017684937
array(1) { ["section"]=> string(72) "kukan-jep-lajmin-e-madh-per-shqiperine-ja-kur-do-hapen-negociatat-117105" }