Kuptoni nëse është personi i duhur vetëm me dy pyetje

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 12:38 30-01-2015 Kuptoni nëse është personi i duhur vetëm me dy pyetje

 

Të shumtë janë ata të cilët gjatë viteve kanë dashur ti japin një përgjigje se “cfarë është dashuria?”, por dy ekonomistët nga Universiteti i Virxhinias mendojnë se kanë gjetur mënyrën e duhur për të përcaktuar njëhërë e mirë nëse dikush është i dashuruar apo jo.

Ata mendojnë se vetëm duke kërkuar përgjigjen për këto dy pyetje, ju do të kuptoni nëse partneri është i duhuri apo vetem dikush për momentin.

Pyetjet janë:

  1. Sa të lumtur jeni ju me martesën dhe sa të lumtur do të ishit nëse nuk do të ishit të martuar?
  2. Si mendoni se bashkëshorti/a iu përgjigj kësaj pyetje?

Ata i kanë bërë këto pyetje te 4242 çifte nga dy herë çdo 6 vjet, dhe pasi kanë analizuar të dhënat kanë dalë në përfundimin se: ata që mendojnë se mund të jenë po aq të lumtur në martesë sa edhe beqar, ka shumë gjasa që të përfundojnë beqar.

Sipas studimit paragjykimi i emocioneve të gjysmës tjetër tuaj, është ajo çka mund të çojë në ndarjen përfundimtare.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029426097869873
array(1) { ["section"]=> string(58) "kuptoni-nese-eshte-personi-i-duhur-vetem-me-dy-pyetje-1909" }