Kushtetuesja rrëzon kërkesën për anulimin e ligjit të pronave

Publikuar tek: politike, më 15:41 21-04-2016 Kushtetuesja rrëzon kërkesën për anulimin e ligjit të pronave

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e palës ankimuese për anulimin e ligjit të pronave të miratuar pak kohë më parë nga Kuvendi.

Partia Demokratike, Partia Republikane dhe Presidenti i Republikës ankimuan pranë kësaj gjykate ligjin e ri të pronave, që sipas tyre ishte anti-kushtetues dhe jo në shërbim të qytetarëve.

Megjithatë, Gjykata ka vendosur të mos marrë parasysh këto ankimime, duke e lënë në fuqi.

Pak ditë më parë, ministri i Drejtësisë Ylli Manjani deklaroi se anulimi i ligjit të pronave nga gjykata do të përbënte një rast të precedent, duke kërkuar lënien në fuqi të tij. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbardhet kërkesa e PS-së drejtuar Byrosë, emrat e deputetëve që firmosën për përjashtimin e Berishës
Deklarata e Berishës për armatosjen e shqiptarëve, pasqyrohet nga mediat e huaja »
Article Logic
Execution time: 0.099337100982666
array(1) { ["section"]=> string(67) "kushtetuesja-rrezon-kerkesen-per-anulimin-e-ligjit-te-pronave-38280" }