Kuvendi i Maqedonisë miraton ligjin për gjuhën shqipe

Publikuar tek: rajon, më 14:12 11-01-2018 Kuvendi i Maqedonisë miraton ligjin për gjuhën shqipe

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar ligjin për gjuhët, përfshirë edhe atë shqipe.

Mësohet e ligji u miratua me 69 vota pro gjatë seancës në Kuvend. Në sallë munguan deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe ligji u votua vetëm nga deputetët e LSDM-së dhe partitë shqiptare.

Kujtojmë se ky ligj ka qenë fokus i debateve kohët e fundit në vendin fqinjë.Tashmë shqipja është gjuhë zyrtare në të gjithë territorin e Maqedonisë.

 

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas refuzimit të vizës në SHBA, Haradinaj merr pasaportë shqiptare
»
Article Logic
Execution time: 0.017980098724365
array(1) { ["section"]=> string(60) "kuvendi-i-maqedonise-miraton-ligjin-per-gjuhen-shqipe-106180" }