Ky është qarku më i varfër në Shqipëri, por për qarkun më të pasur s’do ju kishte shkuar mendja kurrë...

Publikuar tek: ekonomi, më 11:07 02-03-2017 Ky është qarku më i varfër në Shqipëri, por për qarkun më të pasur s’do ju kishte shkuar mendja kurrë...

Ndoshta, s’e keni patur fort të vështirë të gjeni qarkun më të varfër në Shqipëri por për të gjetur më të pasurin, jemi të sigurtë që po.

Llista e publikuar në Opinion kryesohej nga qarku i Kukësit me 22.5%, i cili është vendi më i varfër ekonomikisht. Është pikërisht vendi ku ka një varfëri rurale dhe urbane të theksuar.

Pas Kukësit është qarku i Lezhës ai më i varfri.

Por ajo që befason paksa në këto të dhëna është renditja e Durrësit në vend të katërt si qarku më i varfër, ndërkohë që është qarku i dytë më i madh pas kryeqytetit.

Po ashtu, Gjirokastra, sipas këtyre të dhënave është qarku më i pasur.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027592897415161
array(1) { ["section"]=> string(106) "ky-eshte-qarku-me-i-varfer-ne-shqiperi-por-per-qarkun-me-te-pasur-s-do-ju-kishte-shkuar-mendja-kurre-70470" }