Ky frut me erë tmerrësisht të keqe por shije mjaft të mirë është i ndaluar në transportin publik

Publikuar tek: bota, më 22:58 13-11-2017 Ky frut me erë tmerrësisht të keqe por shije mjaft të mirë është i ndaluar në transportin publik

Ky që shikoni në foto është një nga frutat më të zakonshme në Paqësor, Durian. ka rreth 300 variete në Tailandë, 100 në Malajzi dhe konsumohet në masë nga vendasit.

Në Azi quhet ndryshe edhe si “Mbreti i Frutave” për shkak të madhësisë dhe aromës së fortë.

Madje aroma është bërë shkak që fruti me gjemba të ndalohet në autobusë dhe trenat e transportit publik.

fgrtghrth5hdf.jpg

Aroma e fortë dhe shija e veçantë kanë bërë që shumë njerëz të shprehen ndryshe për këtë frut.

Natyralisiti Alfred Russel Wallace e krahason aromën e frutit me jashtëqitje derri, rëshirë dhe qepë të përziera me një çorape palestre. Por ai shton se shija është e mrekullueshme dhe duhet provuar. “Sa më shumë e konsumon, aq më pak e ndjen aromën e keqe”, shprehet ai.

fgedgergerg4gn.jpg

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Putin flet për një tjetër erë në marrëdhëniet me Turqinë
Ushtri gjigante në Paqësor, formacion lufte përball Koresë së Veriut »
Article Logic
Execution time: 0.021306037902832
array(1) { ["section"]=> string(102) "ky-frut-me-ere-tmerresisht-te-keqe-por-shije-mjaft-te-mire-eshte-i-ndaluar-ne-transportin-publik-99445" }