Le Pen përjashtohet nga partia që themeloi vetë

Publikuar tek: bota, më 16:03 21-08-2015 Le Pen përjashtohet nga partia që themeloi vetë

Jean-Marie Le Pen nuk është më pjesë e Partisë që themeloi vetë, Fronti Nacional.

Le Pen u përjashtua nga partia e ekstremit të djathtë pas një grindjeje me të bijën dhe liderin e partisë nacionaliste franceze. Ai ishte President Nderi i partisë që themeloi vetë dhe u shkarkua ditën e sotme gjatë një mbledhje të jashtëzakonshme. Vajza e tij e mori kryesinë e partisë në vitin 2011 dhe është përpjekur ta drejtojë atë larg retorikës raciste për të cilën njihet.

Le Pen e themeloi partinë në vitin 1972 dhe 86 vjeçari sot mban një post në Parlamentin Europian dhe postin e këshilltarit për Jugun e Francës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030943870544434
array(1) { ["section"]=> string(53) "le-pen-perjashtohet-nga-partia-qe-themeloi-vete-18880" }