‘Leksionet’ e LGBT-së nëpër shkolla, Kabo: Duhet kujdes! Ndikon në orientimin seksual

Publikuar tek: aktualitet, më 23:20 30-03-2018 ‘Leksionet’ e LGBT-së nëpër shkolla, Kabo: Duhet kujdes! Ndikon në orientimin seksual

Përparim Kabo pozicionohet kundër hyrjes së komunitetit LGBT në shkolla dhe dhënja e mësimeve nga ata mbi bulizmin apo eksperienca të tyre. I ftuar në “News 24” “Doktori i shkencave filozofike”, tha se këto komunikime kanë ndikim në orientimin seksual të të rinjve. Nëse nuk bëhen studime të thelluara, apo nëse nuk ka programe nga specialistë të fushës, Kabo thotë se më shumë se sa mirë, iu bën dëm të rinjve.

“Kjo është njësoj sikur gjimnazistëve në shkollë do vinte t’ju fliste një astrolog për një fenomen astrologjie. Në rastin konkret është në konflikt interesi, pasi ata që bëjnë sensibilizimin nuk janë njerëzit e duhur që duhet të flasin për devijancën sepse ai që dëgjon është në moshën që e di gjininë por nuk e ka provuar seksin.

Ai 12 vjeçari thotë unë jam djalë por a jam mashkull? Në këtë mënyrë ngjall kuriozitet të pakontrolluar. Kjo është biseda më e vjetër e historisë së njerëzimit, biseda që njeriu bën me trupin e vetë. Pa studime të thelluara, programe adekuate shkojmë të bëjmë mirë dhe bëjmë dëm”,- tha Kabo.

Sipas Kabos, karriera nuk mund të ndërtohet mbi orientimin seksual, pasi kjo sjell viktimizimin, siç sqaroi ai. “Identiteti i tyre është karriera e tyre dhe jo identiteti i tyre seksual. Kuadri ligjor e tejkaloi mentalitetin”,- shtoi Kabo.

Sa për të rejat e komunitetit LGBT në Shqipëri, Kabo tha se “Duhet të jenë shumë të kënaqur që një gjë e tillë u pranua në legjislacion”.

Më tej, akademiku iu bëri thirrje kolegëve arsimtarë, “që të jenë shumë të vëmendshëm në raste kur ka kontakte dhe biseda të tilla”.

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fshati shqiptar drejt zhdukjes, banorët: Dëmet kanë filluar kur ka ardhur Rruga e Kombit
LGBT në shkolla, reagon zyra e BE në Tiranë: Edhe heshtja është e papranueshme »
Article Logic
Execution time: 0.020409822463989
array(1) { ["section"]=> string(87) "leksionet-e-lgbt-se-neper-shkolla-kabo-duhet-kujdes-ndikon-ne-orientimin-seksual-115117" }