Lira turke në pikjadë pas grushtit të shtetit

Publikuar tek: bota, më 23:48 15-07-2016 Lira turke në pikjadë pas grushtit të shtetit

Vlera e Lirës turke ka rënë ndjeshëm këtë mbrëmje pasi ushtria turke vendosi shtetrrethimin dhe mori në dorë pushtetin.

Lira ra 4.6 për qind kundrejt dollarit menjëherë pasi mediat raportuan për bllokimin e dy urave të Bosforit rreth orës 22:00. Mediat amerikane thonë se një burim qeveritar ka njoftuar se Presidenti Rexhep Taip Erdogan ka kërkuar azil politik në Gjermani. Edhe situata e turizmit në Turqi mbetet në udhëkryq.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.05823802947998
array(1) { ["section"]=> string(51) "lira-turke-ne-pikjade-pas-grushtit-te-shtetit-46752" }