Liroi ‘bosin e drogës’, ministrja Gjonaj kërkon shkarkimin e gjyqtarit të Durrësit

Publikuar tek: aktualitet, më 14:25 12-01-2018 Liroi ‘bosin e drogës’, ministrja Gjonaj kërkon shkarkimin e gjyqtarit të Durrësit

Disa muaj pas lirimit të Alket Hatiajt, i njohur edhe si “bosi i drogës”, nga gjyqtari Durrësit Petraq Curri, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka kërkuar shkarkimin e tij.

Kërkesa është bërë në KLD, ndërsa GHjonaj kërkon po ashtu edhe hetim displinor për gjyqtaren e Krujës, Enkelejda Hoxha.

Gjatë hetimit disiplinor ka rezultuar se gjyqtari Petraq Curri ka kryer shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë rëndë pozitën dhe figurën e gjyqtarit në dhënien e vendimit për mosmiratimin e arrestit të shtetasit Alket Hatija dhe lirimin e tij.

Nga ana tjetër, gjyqtarja Enkeleida Hoxha ka vendosur lirimin me kusht të të dënuarit Genc Tafili disa javë më parë nga burgu i Fushë Krujës në kundërshtim me dispozitën ndaluese të ligjit.

Alket Hatija 

3821412.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Furtunë” në Ujësjellësin e Tiranës, pezullohen nga detyra 6 drejtorë
Përfundon raporti i KLD-së për çështjet e prapambetura: Nuk është faji i gjyqtarëve, por i administratës »
Article Logic
Execution time: 0.022875070571899
array(1) { ["section"]=> string(86) "liroi-bosin-e-droges-ministrja-gjonaj-kerkon-shkarkimin-e-gjyqtarit-te-durresit-106334" }