Lobimi 150 mijë dollarë i PD-së në Amerikë, Departamenti Amerikan i Drejtësisë nis hetimet

Publikuar tek: aktualitet, më 13:00 11-07-2018 Lobimi 150 mijë dollarë i PD-së në Amerikë, Departamenti Amerikan i Drejtësisë nis hetimet Kontrata e lobimit e PD-së

Kontrata e lobimit e Prtisë Demokratike afro një vit më parë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes kompanisë së Muzin Capitol Partners, është vënë nën hetim.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë, përgjegjës për kompanitë e lobimit i ka kërkuar kreut të kompanisë Nick Muzin të jap shpjegime se përse e ka deklaruar me vonesë kontratën prej 150 mijë dollarësh të lidhur me Partinë Demokratike në 22 Mars 2017 dhe të deklaruar pas 8 muajsh, në 14 Nëntor 2017.

Sipas shqiptarja.com, lobimi Partisë Demokratike një vit më parë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes kompanisë Muzin Capitol Partners, po hetohet nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë, përgjegjës për kompanitë e lobimit. Report TV mëson se ky departament ka kërkuar nga Nick Muzin, kreu kompanisë lobuese Muzin Capitol Partners të japë shpjegime përse e deklaroi me vonesë kontratën e lidhur me PD më 22 Mars 2017 po u dorëzua më 14 Nëntor 2017 pra 8 muaj me vonesë.

Paratë për shërbimet ndaj PD kompanisë lobuese i mori nga Biniatta Trade LP, e cila rezulton të jetë kompani fantazmë. Vonesa e deklarimit të kësaj kontrate me vlerë 150.000 dollarë, lidhet edhe me një zhvillim tjetër. Kontrata me PD u deklarua nga Muzin dy javë pasi FBI ngriti akuzat për parregullsi në procedurat e lobimit me qeveritë e huaja të një lobisti të njohur Paul Manafort i cili ishte kreu fushatës elektorale të presidentit Trump.Me sa duket ky zhvillim e ka trembur lobistin e PD Nick Muzin i cili ka bërë deklarimin për kontratën me PD.Megjithatë vonesa e deklarimit 8 muaj me vonesë nga data nënshkrimit është subjekt i hetimeve të Departamenti Amerikan të Drejtësisë. Lobisti i PD Nick Muzin ka dhënë shpjegimet e tij për këtë vonesë përmes një letre dërguar Departamentit Amerikan të Drejtësisë.

Ai ka pranuar përmes kësaj letre se ishte personi që firmosi kontratën me Biniatta Trade LP e cila pagoi për PD. Po ashtu Muzin ka pranuar se kishte ndodhur një gabim brenda kompanisë që shkaktoi vonesa në deklarim.“Një rishikim i kryer gjatë përgatitjes së deklaratës suplementare të regjistruesve të përcaktuar, saktësoi se nga ky përfaqësim kryesisht përfitoi nga Partia Demokratike e Shqipërisë” ka thënë Muzin.Pikërisht kjo kontratë ishte subjekt i një investigimi të gjatë nga revista Mother Jones nga kur tregoheshin lidhjet e kompanisë Biniatta Trade LP me Rusinë.

Investigimi prodhoi debate të forta politike në Shqipëri nga ku Basha dhe PD u akuzuan për lidhje me Rusinë.Zoti Basha asnjëherë deri më sot nuk ka treguar se kush janë njerëzit mbrapa kompanisë Biniatta Trade LP e rregjistruar në vendet offshore.Edhe në Shqipëri prokurorët janë duke hetuar këtë lobim të PD por mësohet se hetimet janë në mbledhjen e provave. Prokurorët janë në pritje të një letër porosie dërguar në SHBA përmes të cilës synohet të merret në rrugë zyrtare e gjithë procedura e këtij lobimi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Terrorizoi turistët në Dhërmi, Gjykata vendos masën e sigurisë për Emiljano Ninën
Arta Marku raporton, deputetët e PD bëjnë zhurmë: Zoti kryetar a mund të vazhdoj?! »
Article Logic
Execution time: 0.011640071868896
array(1) { ["section"]=> string(97) "lobimi-150-milion-dollare-i-pd-se-ne-amerike-departamenti-amerikan-i-drejtesie-nis-hetimet-127541" }