Mali i Zi gardh me tela e gjemba në kufi me Shqipërinë

Publikuar tek: barometri, më 08:36 21-05-2018 Mali i Zi gardh me tela e gjemba në kufi me Shqipërinë

Mali i Zi po planifikon të ndërtojë një gardh me tela e gjemba në kufi me Shqipërinë.

Shkak i këtij veprimi janë bërë emigrantët e shumtë të paligjshëm që po kalojnë përmes vendit të tyre për në Bashkimin Evropian. Tashmë shumë emigrantë nga Lindja e mesme kanë gjetur një shteg të ri ballkanik që shkon nga Greqia përmes Shqipërisë, Malit të Zi dhe Bosnjës për të shkuar në shtetet e BE-së

“Në rast të një fluksi më të madh të emigrantëve, mund të ngremë një gardh me tela të mprehtë në kufi me Shqipërinë”, ka thënë për televizionin shtetëror Vojislav Dragoviç, Shef i Departamentit për Mbikëqyrje të Kufirit Shtetëror në Mal të Zi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.037191152572632
array(1) { ["section"]=> string(61) "mali-i-zi-gardh-me-tela-e-gjemba-ne-kufi-me-shqiperine-121515" }