Manushaqe Shehu, gruaja e parë gjenerale në Shqipëri

Publikuar tek: foto-e-dites, më 09:35 17-11-2016 Manushaqe Shehu, gruaja e parë gjenerale në Shqipëri

Për herë të parë në historinë gati 104-vjeçare të FARSH një grua gradohet gjenerale. Me propozim të ministres së Mbrojtjes Mimi Kodheli, presidenti Bujar Nishani ka dekretuar me gradën gjeneral brigade Manushaqe Shehun. Gjeneralja e parë shqiptare, ka lindur në Peshkopi dhe para pak ditësh ka festuar 51-vjetorin e lindjes. Ajo është titulluar oficere në vitin 1984 dhe është kështu gruaja që komandon mijëra burra të Forcave të Armatosura.

Por sa e vështirë është të jesh edhe gjenerale, edhe grua, edhe nënë? Këto na i rrëfen mes emocionesh vetë zonja gjenerale ndërsa me krenari thotë se është thyer një tabu në ushtrinë shqiptare. (Intervista)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01988410949707
array(1) { ["section"]=> string(57) "manushaqe-shehu-gruaja-e-pare-gjenerale-ne-shqiperi-59777" }