“Maqedonia e Veriut”, ish-ministri grek Kotzias: Biseda që bëra me Zaev dhe Dimitrov

Publikuar tek: rajon, më 22:51 11-01-2019 “Maqedonia e Veriut”, ish-ministri grek Kotzias: Biseda që bëra me Zaev dhe Dimitrov Nenshkrimi i marreveshjes Maqedoni-Greqi ne Prespe

Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, përshëndeti votimin në Parlamentit të Maqedonisë për të bërë ndryshimet kushtetuese dhe për të ndryshuar emrin në ‘Maqedoni e Veriut” dhe se kishte biseduar për këtë me kryeministrin Zaev dhe ministrin e jashtëm, Dimitrov.

 Në një status në profilin e tij në twitter, Kotzias, ministri që nënshkroi marrëveshjen me homologun maqedonas në Prespë, u shpreh: ‘Komunikova me Zoran dhe Nikola. Kujtuam vështirësitë, lodhjen, tensionin, besimin dhe shpresat, ndërsa punonim për marrëveshjen. Ne ëndërruam një të ardhme të përbashkët për të dy popujt. Maqedonia e Veriut, mirësevjen në jetët tona. Historia duhet të bëhet shkollë dhe jo burg”-shkroi Kotzias.

kotzias.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026318073272705
array(1) { ["section"]=> string(87) "maqedonia-e-veriut-ish-ministri-grek-kotzias-biseda-qe-bera-me-zaev-dhe-dimitrov-148431" }