Mayweather “drejton” boksin botëror, mposht Pacquiao në “ndeshjen e shekullit”

Publikuar tek: sport, më 08:37 03-05-2015 Mayweather “drejton” boksin botëror, mposht Pacquiao në “ndeshjen e shekullit”

Amerikani Floyd Mayweather është konfirmuar si lider i boksit botëror pasi ka mundur të triumfojë në ndeshjen e shekullit duke fituar me pike, pas 12 raundeve përballë filipinasit Manny Pacquiao. 18 mijë spektatorë kishin mbushur “MGM Grand Arena”dhe me miliona të tjerë nga e gjithë bota e kanë ndjekur live këtë përballje kampionësh.

Tre gjyqtarët e ndeshjes, kanë votuar unanimisht në favor të të Mayweather 118-110, 116-112, 116-112, ndonëse diferencat midis dy sportistëve në ring nuk ishin të mëdha.

Në pesë orë ndeshje, amerikani ka realizuar 435 goditje ndaj kundërshtarit të tij, ndërsa filipinasi 429. Megjithatë, Mayweather është treguar shumë më i saktë në goditjet në shenjë me 148 të tilla, përkundrejt 81 të Pacquaiao-s. Në favor të filipinasit kanë shkuar vetëm goditjet e forta 236 me 168.

Kjo ndeshje ka treguar se boksi mund të jetë sport i rekordeve dhe fitimeve marramendëse. Dueli mendohet se ka vlejtur më shumë se 500 milionë dollarë, ndërsa fitimet e dy sportistëve ishin tepër të larta.

Lexo edhe:

Yjet që ndoqën nga afër “ndeshjen e shekullit” në Las Vegas

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069539546966553
array(1) { ["section"]=> string(79) "mayweather-drejton-boksin-boteror-mposht-pacquiao-ne-ndeshjen-e-shekullit-10255" }