Mbani dietë, shkoni në palestër dhe përsëri barku juaj është i fryrë? Blerina tregon SEKRETET: Ja ç’duhet të bëni (Për të mos u humbur)

Publikuar tek: blogu-i-blerines, më 08:19 07-07-2018 Mbani dietë, shkoni në palestër dhe përsëri barku juaj është i fryrë? Blerina tregon SEKRETET: Ja ç’duhet të bëni (Për të mos u humbur)

Blogu i Blerinës për newsbomb.al

 

Jo pak herë na ndodh te jemi në regjim ushqimor strikt, në një plan dietik të kontrolluar, bëjmë sistematikisht palestër dhe përsëri ka dicka që na shqetëson shumë: ai është barku. Duket sikur edhe pse përpjekjet tona janë të mëdha, kjo pjesë në trupin tonë nuk na bindet fare.

Ketu fillojnë le të themi të gjitha problemet, sepse ne ngarkohemi me stres dhe humbasim besimin se do të ketë ndryshimet që dëshirojmë. Dhe është pikërisht ky momenti kur ne pyesim sistematikisht: a do të më ndryshojë ndonjëherë barku? Normalisht kjo është një pyetje shumë legjitime, por që përfshin shumë përgigje. Sepse janë shumë arsyet që ndikojnë që fasha muskulare në këtë pjesë të trupit të mos  jetë siç e dëshirojmë, pjesa e dhjamit në abdominale nuk largohet dhe nuk tonifikohemi siç duhet. 

 Kripa dhe pijet e paketuara                                        

Pëpara se të ngarkojmë me përgjegjësi instruktorët e palestrave, zonjat e salloneve estetike apo ato që na kanë këshilluar regjimet ushqimorë duhet t’i drejtojmë një pyetje vetvetes: A i kemi hequr nga përdorimi kripën, pijet me ngjyrues (lëngjet e frutave të paketuara, dhe çdo kanaçe tjetër të mundshme që na ofrojnë marketet), si dhe a kemi eleminuar pijet me gas. 

E para në listë, pra përdorimi i kripës është shkaktari kryesor i mbledhjeve të lengjeve dhe ujrave në zonën e barkut dhe është pikërisht ajo (kripa) përgjegjëse për barkun tonë si gjalp i shkrirë. Po po pikërisht kështu, barku ngjan me një enë ku duket sikur kemi gjalp, herë te kokrrizuar e herë të butë dhe të shkrirë fare. Kurse pijet me ngjyrues artificial dhe ato me gaz janë përgjegjëse drejtpërdrejtë për një grumbullim të shtuar sheqeri në gjak, i cili depozitohet në bark dhe gjithashtu edhe për gjurmë karbonike të cilat rrisin dhe dyfishojnë edhe numrin e kalorive që ne mendojmë se marrim, me ato që fitohen realisht dhe shtojnë edhe fryrjen abdominale.         

Veset të këqia!                                                        

Kur flasim për fryrje abdominale dhe nje bark që nuk e rrëzojmë dot, nuk duhet të harrojme kurrësesi edhe ato sjellet tona të përditshmë jo korrekte. Kështu nëse ne nuk bëjmë orët e duhura të gjumit, nuk jemi vetëm të riskuar të vuajmë nga stresi dhe depresioni, siç konfirmojnë dhjetra studime, por e vendosim organizmin tonë në kushte jo vepruese dhe ne nuk dobsohemi dot veçanërisht në zonën e barkut. Përse ndodh kështu? Sepse mungesa e orëve të duhura të gjumit stimulon prodhimin e një hormoni të quajtur grelina, i cili na shton urinë mbi nevojat tona.

Dhe në fund i rikthemi temës që përbën më shumë interes. Asaj se përse kur djersisim pafundësisht në palestër ose në fitnes përsëri barku qëndron aty. Kjo ndodh sepse ne jemi duke ndjekur një plan stërvitor i cili nuk është i duhur për trupin tonë, dhe kjo pjesë e ushtrimeve nuk i vjen fare në ndihmë abdominaleve tona. I ngjashëm me planin stërvitor është edhe ai estetik. Nuk janë pak rastet kur gra dhe vajza dalin nga sallonet estetike pa marrë rezultatin e dëshiruar. Kjo ndodh sepse trajtimi i bazuar tek aparaturat apo edhe ato manuale (trajtimet me dorë) nuk duhet të jenë kurrsesi standarte por të ndërtohen protokolle të caktuara punë mbi nevojat e trupit, sipas problematikave në të gjitha zonat, kryesisht barkut.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026818037033081
array(1) { ["section"]=> string(137) "mbani-diete-shkoni-ne-palester-dhe-perseri-barku-juaj-eshte-i-fryre-blerina-tregon-sekretet-ja-c-duhet-te-beni-per-te-mos-u-humbur-127065" }