Më në fund gjendet kura që rikthen flokët brenda 4 muajve

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 20:19 26-09-2016 Më në fund gjendet kura që rikthen flokët brenda 4 muajve

Janë rikthyer shpresat tek njerëzit pas shpikjes së ilaçit që rikthen flokët brenda 4 muajsh.

Kjo kurë do të ketë efekt për ata që janë të diagnostikuar me alopecia, forma më e përhapur e rënies së flokëve te meshkujt.

Sëmundja autoimune shkakton rënie të pjesshme apo të plotë të flokëve në disa raste, por shkencëtarët besojnë se flokët e rëna mund të kthehen falë trajtimit të ri.

Nga provat që janë bërë, shkencëtarët e Universitetit Mjekësor në Kolumbia kanë arritur në rezultatin se 75% e pacientëve të tyre të prekur nga alopecia kanë treguar “ri-rritje të flokëve” pasi kanë marrë ilaçin e ri të “Ruxolitinib”.

Megjithatë po studihet akoma për shmangjen e efekteve anësore që mund të ketë ilaçi si dhe përmirësimin e cilësisë së tij. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030978918075562
array(1) { ["section"]=> string(63) "me-ne-fund-gjendet-kura-qe-rikthen-floket-brenda-4-muajve-54186" }