‘Më vinte e vjetër si dramë’, Ferdinand Hysi i replikon gazetares së kulturës: Dua të të bëj një sqarim

Publikuar tek: kulture-art, më 09:44 30-01-2018 ‘Më vinte e vjetër si dramë’, Ferdinand Hysi i replikon gazetares së kulturës: Dua të të bëj një sqarim

Dramaturgu i njohur, Ferdinand Hysi i replikon gazetares së kulturës Elsa Demo, pas komentit për shfaqen e tij më të fundit “Vdiq mbreti, rroftë mbreti”, një dramë që ajo e ka cilësuar paksa të vjetër.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, dramaturgu i njohur i kthehet Demos dhe i bën dy sqarime pse vepra nuk mund të cilësohet e tillë, ndonëse është shkruar para 20 vitesh.

REAGIMI  

Nje "replike" miqesore me Elsa Demo! Pse thashe miqesore! Sepse, sinqerisht, per Elsa Demon kam shume respekt dhe e vleresoj per emisionin qe ajo drejton, me kompetence dhe nivel! Pavaresisht sa mund te komunikojme me njeri tjetrin!

Tani:

Ne nje interviste me Rajmonda Bulkun ne emisionin e drejtuar prej saj, kur u pyet per shfaqen e fundit; "Vdiq mbreti, rrofte mbreti", ndersa Monda i tha, qe Ferdinandi me ka thene qe kete drame e ka shkruar para 20 vjeteve, Elsa pak a shume u shpreh: " Vertet! Se ne fakt e kam vene re qe me vinte si e vjeter si drame!"

Pikerisht ketu eshte "replika" ime dhe nje sqarim qe me duhet te bej:

Se pari, ne dramaturgji nuk ka te vjeter apo te re! Nuk te pelqen apo jo eshte tjeter pune! Me kete llogjike, i bie qe dhe "Nata e dymbedhjete" e Shekspirit te quhet e vjeter?! (Per kohen kur eshte shkruar, per rrethanat ku i ve autori ngjarjet dhe ndertimin dramaturgjik te vepres etj) Por jo! Apo ai eshte Shekspiri dhe une Ferdinandi, do thone me te drejte! Une e di kete, por per kete nuk ka faj vepra ime te quhet e vjeter apo e re! Eshte apo nuk eshte, kjo eshte ceshtja, do thoshte Shekspiri! Aq me shume qe nga shume opinione kete shfaqe e ndjejne shume aktuale dhe , mos qofte (Nuk do e uroja kete) do jete aktuale dhe pas 20 vjeteve te tjera!

Se dyti! Dua ta sqaroj kete! Eshte e vertete qe kjo drame eshte shkruar fillimisht para 20 vjeteve. Ka fituar dhe nje konkurs letrar ne ato vite! Per ne Leximin e Drames shqipe nr. 2, ajo i rishkrua gati nga e para. U hoqen personazhe, u shtuan,gati ne shume dialogje dhe situata u krijuan te reja, shume gjera u prune ne kohe. Natyrisht thelbi ishte i njejte! Ndryshime u bene dhe gjate punes laboratorike prane Teatrit Kombetar ne nje bashkpunim te ngushte me Elmen, por dhe nje konsultim te afert me Perparim Kabon!

Kaq!

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Antropologu ITALIAN studion MUSINE KOKALARIN dhe thotë: SHQIPËRIA duket si një ROMAN, si ILUZION (Intervista)
Detaje të reja nga vrasja e Devi Kasmit, çfarë i gjeti policia nga kontrolli në banesë »
Article Logic
Execution time: 0.020804882049561
array(1) { ["section"]=> string(109) "me-vinte-si-e-vjeter-si-drame-ferdinand-hysi-i-replikon-gazetares-se-kultures-dua-te-te-bej-nje-sqarim-108449" }