“Mendohuni dy herë përpara se të kontaktoni alienët”

Publikuar tek: bota, më 17:44 26-07-2015 “Mendohuni dy herë përpara se të kontaktoni alienët”

Një shkencëtar përgjegjës për të gjetur jetë në planetet e tjera ka paralajmëruar se njerëzimi duhet të mendohet mirë përpara se të kontaktojë alienët.

Mattheë Bailes, profesori udhëheqës i misionit 100 milionë dollarësh për të gjetur jetë në planetet e tjera, thotë se kontakti me një civilizim tjetër më të avancuar do të ishte një katastrofë për tokën.

“Historia e një civilizimi të dobët që kontakton një civilizim më të avancuar, nuk është një histori e lumtur”, ka thënë ai. Bailes është pjesë e projektit të sponsorivuar nga miliarderi rus Yuri Milner dhe Stephen Haëking, për të gjetur jetë inteligjente me anë të një teleskopi gjigand që do të skanojë për sinjale nga hapësira, por edhe do të dërgojë sinjale nga Toka.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.053105115890503
array(1) { ["section"]=> string(56) "mendohuni-dy-here-perpara-se-te-kontaktoni-alienet-17034" }