“Meqë po flitet shumë për Dibrën...”, këshilltari i Ramës na kujton një fakt interesant

Publikuar tek: kulture-art, më 06:37 13-09-2016 “Meqë po flitet shumë për Dibrën...”, këshilltari i Ramës na kujton një fakt interesant

Këshilltari për Trashëgiminë i kryeministrit Rama, Artan Shkreli pas zgjedhjeve lokale në Dibër na kujton një fakt shumë interesant.

“Meqë po flitet shumë për Dibrën (DEBORUS) nga ne vdekatarët që na ka takuar të mbushim skenën e Orbi-t të shek XX-XXI), ju kujtoj se DIBRA është ndër qendrat më të vjetra e të rralla hinterlandit tonë që nuk e ka ndërruar emrin me të cilin shfaqet të paktën që në kohë të Ptolemeut... dmth bashkë me emrin e Albanëve.
(këtu, tek "Tabula X" e Ptolemeut, shek II, si dhe ndër fjalorët historike të toponomastikës)”, shkruan Shkreli.

shk1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Prestigjozja ‘’Financial Times’’ shkruan për Marubët dhe shkëput në fototekë imazhin më të veçantë. Zbuloni kë ka zgjedhur
10 vite nga ikja e regjisorit të operas shqiptare, Luigj Gurakuqi »
Article Logic
Execution time: 0.029222965240479
array(1) { ["section"]=> string(87) "meqe-po-flitet-shume-per-dibren-keshilltari-i-rames-na-kujton-nje-fakt-interesant-52728" }