Merkel rizgjidhet Kancelare, vjen reagimi i parë nga Basha (DEKLARATA)

Publikuar tek: politike, më 16:14 14-03-2018 Merkel rizgjidhet Kancelare, vjen reagimi i parë nga Basha (DEKLARATA) Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel dhe Kreu i Partisë Demokrtike, Lulzim Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha uroi sot Angela Merkel për rizgjedhjen si kancelare e Gjermanisë në mandatin e katërt të saj.

Basha ia dërgoi urimet kancelares Merkel nëpërmjet një letre, ku shpreh konsideratën se me Merkel në krye të qeverisë federale, Gjermania ka sërish një udhëheqje të qëndrueshme dhe të besueshme në një kohë plot sfida.

Në letrën e urimit për kancelaren, kryedemOkrati shkruan se drejtimi i Gjermanisë nga Merkel për katër vitet e ardhshme është një lajm pozitiv dhe domethënës edhe për Europën, sepse sfidat në nivel europian kërkojne vizion të qartë dhe vullnet të fortë.

Kryetari Basha e falenderoi kancelaren për vëmendjen e saj për Shqipërinë dhe Europën Juglindore, si dhe për bashkëpunimin e ngushtë mes CDU-së dhe PD-së, dy parti motra, anëtare të Partisë Popullore Europiane, ku një rol kyç luan Fondacioni Konrad Adenauer.

Angela Merkel u rizgjodh në mandatin e katërt si Kancelare e Gjermanisë me 399 vota, duke u pritur me ovacione dhe duartrokitje nga delegatët.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Hapja e negociatave me BE, ambasadorja shqiptare: Presim të kemi një rekomandim të PAKUSHTËZUAR
Qeveria mblidhet në Elbasan, Ministrja Gjonaj shpërndan certifikata pronësie në hipotekën e Peqinit »
Article Logic
Execution time: 0.022849082946777
array(1) { ["section"]=> string(74) "merkel-rizgjidhet-kancelare-vjen-reagimi-i-pare-nga-basha-deklarata-113254" }