Merr fund ndotja e ajrit? Bill Gates financon projektin e rëndësishëm

Publikuar tek: bota, më 13:12 13-06-2018 Merr fund ndotja e ajrit? Bill Gates financon projektin e rëndësishëm Foto ilustruese

Një grup shkencëtarësh kanë arritur të zbulojnë një mënyrë shumë të veçantë për të pastruar ajrin nga dioksidi i tepërt i karbonit, duke shpikur një ‘freskuese’e cila do të thithë arin duke e pastruar.

 

Kjo shpikje pritet t’i kushtojë shumë botës, por tashmë është gjetur një financues, Bill Gates.

Themeluesi i motorit kërkimor Google, është treguar mjaft i gatshëm për të mbështetur këtë projekt, që synon të zhdukë ndotjen e madhe që rrezikon jetë njerëzish dhe me anë të karbonit të prodhohen lëndë djegëse.

Sipas mediave të huaja, medohet se për 1 ton karbon të thithur, të financohen tashmë 100 dollarë, duke dalë në konkluzionit se nëse kjo metodë funksionon, teknologjia botërore do të marrë një tjetër kthesë.

1209271439392519.jpg

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Po bënte ‘selfie’ me zgjedhësit, plumb pas kokës politikanit (VIDEO)
Kotzias: Nuk ka pushime pa zgjidhur problemet me Shqipërinë »
Article Logic
Execution time: 0.019658803939819
array(1) { ["section"]=> string(75) "merr-fund-ndotja-e-ajrit-bill-gates-financon-projektin-e-rendesishem-124227" }