Meta, Rama dhe Xhafaj në Këshillin e Sigurisë, ja çfarë u bisedua në mbledhje

Publikuar tek: politike, më 18:19 16-05-2018 Meta, Rama dhe Xhafaj në Këshillin e Sigurisë, ja çfarë u bisedua në mbledhje Këshilli i Sigurisë

Sot nën drejtimin e Presidentit Ilir Meta u mblodh Këshilli i Sigurisë Kombëtare.

Çështjet e diskutuara ishin: Gjendja e sigurisë kombëtare dhe direktiva vjetore e sigurisë së Republikës së Shqipërisë për vitin 2018; kontrolli dhe menaxhimi i integruar i kufijve, lufta kundër krimit të organizuar, terrorizmit dhe emigracionit të paligjshëm; emergjencat civile; siguria e infrastrukturave strategjike portuale dhe aeroportuale dhe mbrojtja kibernetike.

Për gjendjen e sigurisë kombëtare dhe direktivën vjetore të sigurisë së Republikës së Shqipërisë për vitin 2018 informoi Kryeministri, Edi Rama, ndërsa për çështjet e tjera informuan anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Presidenti theksoi rëndësinë e domosdoshmërisë strategjike për luftën kundër krimit të organizuar, terrorizmit, dhe forcimit të kontrollit të kufijve.

Gjithashtu Meta shprehu mbështetjen e plotë ndaj agjencive ligjzbatuese për thellimin e luftës pa kompromis kundër trafikut të drogës dhe krimit të organizuar.

Po kështu, raportet e Departamentit të Shtetit, Bashkimit Evropian dhe agjencive partnere të specializuara për këto çështje të rëndësishme, nënvizoi Presidenti Meta, janë një platformë solide për të reflektuar dhe për të ndërtuar një partneritet të besueshëm, të qëndrueshëm dhe afatgjatë për forcimin e sigurisë kombëtare dhe antarësimin në Bashkimin Evropian.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Jemi goditur shumë familjarisht”, Xhafaj tregon vështirësitë që ka kaluar këto ditë: Im vëlla ndryshoi...
Reagimi i Xhafajt për akuzat, kundërpërgjigjet menjëherë Partia Demokratike: Në orën 20:15... »
Article Logic
Execution time: 0.018950939178467
array(1) { ["section"]=> string(82) "meta-rama-dhe-xhafaj-ne-keshillin-e-sigurise-ja-cfare-u-bisedua-ne-mbledhje-121014" }