Milo Gjukanoviç, zgjidhet president i Malit të Zi

Publikuar tek: rajon, më 21:32 15-04-2018 Milo Gjukanoviç, zgjidhet president i Malit të Zi

Në Mal të Zi, Qendra për Qendra për Monitorim dhe Kërkim (CeMI) tha se politikani properëndimor Milo Gjukanoviç, ka fituar 53.5 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale të së dielës.

Sipas kësaj qendre, Mladen Bojaniç, një afarist i mbështetur nga një aleancë e partive opozitare, përfshirë edhe disa që dëshirojnë lidhje më të ngushta me Rusinë, radhitet i dyti me 34 për qind të votave, rapoton VOA.

Komisioni i Zgjedhjeve tha se në votime morën pjesë 64 për qind e rreth 530 mijë votuesve të regjistruar.

Zgjedhjet e së dielës janë të parat që kur vendi u bashkua me NATO-n në vitin 2017 dhe shihen si një provë për orientimin evropian të vendit.

Milo Gjukanoviç dhe partia e tij drejtojnë për gati tridhjetë vjet vendin e vogël buzë Adriatikut, që shpalli pavarësinë në vitin 2006.

Zgjedhjet parlamentare të vjeshtës së vitit 2016 kaluan nën hijen e arrestimeve të një grupi nacionalistësh serbë të dyshuar për përfshirje në një komplot për vrasjen e Milo Gjukanoviçit dhe vënien në pushtet të partive pro ruse, për të penguar anëtarësimin e Malit të Zi në NATO.

Moska i ka hedhur poshtë pohimet për mbështetje të përpjekjeve për grusht shteti, por nuk ka fshehur kundërshtimin e saj ndaj anëtarësimit të Malit të Zi në NATO.

Mali i Zi u është bashkuar sanksioneve evropiane ndaj Moskës në vitin 2014, ndërsa muajin e kaluar Podgorica dëboi një diplomat rus pas helmimit të ish agjentit rus në Britani.

Në vitin 2016 Milo Gjukanoviç dha dorëheqje nga posti i kryeministrit, ndërsa muajin e kaluar shpalli vendimin për t'u rikthyer në pushtet "për shkak të përgjegjësisë për të ardhmen e Malit të Zi".

Kundërshtari i tij e akuzoi zotin Gjukanoviç për korrupsion e lidhje me krimin e organizuar, akuza që u hodhën poshtë nga politikani properëndimorë që filloi karrierën politike si mbështetës i ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, nga i cili u nda nga fundi i viteve të 90-ta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përfundon procesi i votimit në Mal të Zi, ja kush kryeson
Të gjithë e keni parë këtë FOTO prekëse, por ja si duket nëna me foshnjën pas 19 vitesh (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.023889064788818
array(1) { ["section"]=> string(55) "milo-gjukanovic-zgjidhet-president-i-malit-te-zi-117017" }