Ministri i Ramës i mbyll dyert “Alpetrol”: Do të kalojë në proces strukturimi, s'po sjell fitime

Publikuar tek: ekonomi, më 11:06 07-11-2017 Ministri i Ramës i mbyll dyert “Alpetrol”: Do të kalojë në proces strukturimi, s'po sjell fitime

Ministri i Energjitikës dhe Industrisë, Damian Gjiknuri deklaroi se kompania shtetërore e naftës dhe e gazit do të reduktohet, pasi së shpejti do të kalojë në proces strukturimi.

Ai tha se ky vendim është marrë pasi Alpetrol nuk po sjell ndodnjë përfitim për shtetin shquptar.  

“Alpetroli, një kompani shtetërore e naftës dhe e gazit shumë shpejt do kalojë në proces strukturimi, do reduktohet në një njësi teknike. Shumë asete që kanë mbetur do tu kalojnë të huajve, pjesa tjetër e punonjësve për një periudhë tranzitore do të trajtohen me pagesë. Alpetrol s’po sjell ndonjë gjë të madhe për publikun shqiptare, por fondi do të shkojë në buxhetin për shtetin. Shqipëria s’do humbasë asgjë, por do përfitojë”, u shpreh ministri Gjiknuri.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033087968826294
array(1) { ["section"]=> string(98) "ministri-i-rames-i-mbyll-dyert-alpetrol-do-te-kaloje-ne-proces-strukturimi-s-po-sjell-fitime-98648" }