Miratohet sot marrëveshja e Maqedonisë me Greqinë për zgjidhjen e emrit

Publikuar tek: rajon, më 13:56 14-06-2018 Miratohet sot marrëveshja e Maqedonisë me Greqinë për zgjidhjen e emrit Kuvendi maqedonas

Ditën e sotme do të merret vendimi për të zgjidhur emrin e ri të Maqedonisë, mes kryeministrave të dy vendeve, Maqedoni-Greqi.

Qeveria e Maqedonisë fillimisht do diskutojë dhe më pas do votojë marrëveshjen e cila përcakton emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut, që e njeh identitetin dhe gjuhën maqedonase, ndërsa shtetësia do të jetë maqedonas/shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes, Radmila Sekerinska u shpreh se marrëveshja do të miratohet sot dhe do të firmoset më 16 qershor në Prespa, në pjesën e teritorit grek.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023653030395508
array(1) { ["section"]=> string(78) "miratohet-sot-marreveshja-e-maqedonise-me-greqine-per-zgjidhjen-e-emrit-124366" }