“Mister Nutella” nuk jeton më, vdes në moshën 89 vjeçare

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:55 14-02-2015 “Mister Nutella” nuk jeton më, vdes në moshën 89 vjeçare Michele Ferrero, biznesmeni italian i Nutella, vdes ne moshen 89 vjeçare

“Mister Nutella” nuk është më. Michele Ferreno, 89 vjeç pronar i grupit të ëmbëlsirave vdiq pasditen e sotme në Montekarlo, pas disa muajsh sëmundje, raporton La Repubblica. E ka bërë të ditur ndërmarrja e tij, ndërkohë që nuk është vendosur ende data e funeralit.

I lindur në Dogliani, në 26 prill 1925, Michele Ferrero është krijuesi i zhvillimit, në Itali dhe jashtë saj, të ndërmarrjes së krijuar nga Padër Pietro në 1946. Nën drejtimin e tij Nutella është bërë një nga grupet kryesore të ëmbëlsirave në nivelin botëror, prezente në 53 vende me rreth 34 mijë bashkëpunëtorë dhe 20 stabilimente prodhuese dhe 9 ndërmarrje bujqësore. “Punë, krijim, dhënie” janë tre fjalët që shoqërojnë logon e fondacionit të grupit, në AND e të cilës është përgjegjësia sociale, një vlerë që Michele Ferrero ka insistuar për gjithë jetën e vet. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031813859939575
array(1) { ["section"]=> string(58) "mister-nutella-nuk-jeton-me-vdes-ne-moshen-89-vjecare-3351" }