Mjekët rekomandojnë këtë lule për luftimin e migrenës dhe një sërë sëmundjesh të tjera

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:40 21-10-2016 Mjekët rekomandojnë këtë lule për luftimin e migrenës dhe një sërë sëmundjesh të tjera

Lule vjeshte (tanacetum parthenium) është një bimë mjekësore që bën pjesë tek familja e margaritave. Ajo është përdorur shumë për të qetësuar migrenën dhe dhimbjet e kokës.

 

 Është përdorur dhe për të nxjerrë krimbat nga zorra, si dhe nga gratë për të nxjerrë plancentën pas lindjes. Mjeku Hysni Dankshi i pyetur nga Shëndet+, ka rekomanduar këtë lule për ata që vuajnë nga migrena.

Përbërësit: Sesquiterpebe, laktone, vajra esenciale, piretinë, taninë.

Veprimi: Antiinflamator, relakson enët e gjakut në periferi, stimulues i tretjes, nxjerr krimbat dhe nxit e rregullon periodat.

Pjesët që përdoren: Sot kjo bimë merret për të qetësuar dhimbjet e kokës, migrenën, dhimbjet e periodave apo ato reumatizmale. Vendoset mbi vendet e dhimbshme në formën e kompresës.

Përdorimi:

Konsumoni një gjethe të freskët në ditë për të parandaluar migrenën. Merrni pak nga çaji i përgatitur nga 15 gr bimë në 500 ml ujë pas lindjes për të tonifikuar mitrën dhe nxitur pastrimin e saj. Merret dhe për dhimbjet e periodave të shoqëruara me shtrëngime dhe rrjedhje të shumta.

Tinkturë ( lëngu): merrni 5-10 pika çdo 30 min sapo të fillojë migrena. Për dhimbjet e menjëhershme reumatizmale, merrni deri 3 x 2 ml në ditë, mund ta kombinoni dhe me bimë të tjera.

Skuqni pak nga bima e freskët dhe vendoseni mbi bark për të qetësuar dhimbjet e forta të barkut ( kolikat). Duhet pasur kujdes sepse bima e ngrënë e freskët mund 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025686979293823
array(1) { ["section"]=> string(92) "mjeket-rekomandojne-kete-lule-per-luftimin-e-migrenes-dhe-nje-sere-semundjesh-te-tjera-56979" }